Langkau ke kandungan
Ads keep this site free 🙏

Seberapa Besar Gurun Sahara? Sahara vs Amerika Syarikat ​

Sahara meliputi kira-kira 9.2 juta km². Ini lebih besar daripada 48 negeri bersebelahan di Amerika Syarikat (kira-kira 8.1 juta km²) dan hampir menyamai keseluruhan Amerika Syarikat termasuk Alaska dan Hawaii (kira-kira 9.83 juta km²) atau China (kira-kira 9.6 juta km²). Ia adalah gurun panas terbesar di dunia, dan meliputi kira-kira 30% daripada benua Afrika.

Gurun Sahara dengan 48 negeri bersebelahan di Amerika Syarikat diletakkan di sebelahnya pada latitud yang sama dalam TrueSize

Sahara di tempatnya dan 48 negeri bersebelahan di Amerika Syarikat di sebelahnya pada latitud yang sama: gurun ini lebih besar daripada kedua-duanya.

Buka peta ini dalam TrueSize

Angka-angka ​

WilayahKawasan (anggaran)
Sahara9.2 juta km²
Amerika Syarikat, termasuk Alaska dan Hawaii9.83 juta km²
48 negeri bersebelahan di Amerika Syarikat8.1 juta km²
China9.6 juta km²
Eropah (benua)10.2 juta km²
Afrika30.4 juta km²

Sahara adalah kira-kira 14% lebih besar daripada 48 negeri bersebelahan dan hanya kira-kira 6% lebih kecil daripada keseluruhan Amerika Syarikat. Anggaran yang diterbitkan untuk gurun ini berbeza dari kira-kira 9.0 hingga 9.4 juta km², kerana bahagian selatan (Sahel) beransur-ansur pudar dan tiada sempadan yang jelas. TrueSize menggunakan garis besar gurun tersendiri, jadi angka yang anda lihat dalam aplikasi mungkin sedikit berbeza.

Mengapa peta biasa salah tafsir ​

Sahara terletak antara kira-kira 15°U dan 35°U, jadi pada peta Mercator ia hanya sedikit diregangkan. Amerika Syarikat, yang lebih jauh ke utara, diregangkan lebih banyak, dan Kanada serta Alaska lebih banyak lagi. Hasilnya, Sahara boleh kelihatan lebih kecil daripada Amerika Syarikat, walaupun kedua-duanya hampir sama luas. Seret gurun ini ke utara dalam TrueSize dan saiz sebenarnya tetap sama sementara bentuknya berubah.

Bukan semua pasir ​

Hanya sebahagian daripada Sahara adalah bukit pasir. Kebanyakannya adalah dataran berbatu, dataran kerikil dan gunung, seperti banjaran Tibesti dan Ahaggar. Ia merangkumi sebelas negara atau lebih, dari Maghribi dan Mauritania di barat hingga Mesir dan Sudan di timur.

Cuba sendiri ​

  1. Cari "Sahara" ("Cari negara atau wilayah…") dan tambahkan.
  2. Cari "Contiguous 48" (48 negeri bersebelahan di Amerika Syarikat) dan tambahkan.
  3. Seret negeri-negeri tersebut ke sebelah gurun pada latitud yang sama, atau muatkan banyak gurun sekaligus dengan Advanced → Load → Load All Deserts.

Buka peta ini dalam TrueSize

Perbandingan lain ​


Please rotate your device

The map needs portrait orientation on small screens — landscape leaves too little height to work with.